035237017
התקשרו אלינו 2021*

סוגי רכבים

רכב פרטי זה דבר נפלא, זה כלי המאפשר לנו ניידות מוחלטת ומקל בלי ספק על ההתנהלות היומיומית בחיים. עם זאת, נראה שגם בתחום הזה, המבחר העצום של כלי רכב כיום עשוי להיות מבלבל למדי ולעתים זה לא פשוט לדעת באיזה רכב הכי כדאי ומשתלם לבחור. אם אתם נמצאים בדיוק בנקודה של התלבטות לקראת רכישת רכב או מתכוננים לרכישת רכב בעתיד, הכנו עבורכם סקירה מהירה עם סוגי הרכבים הנפוצים בישראל ובעולם. בהצלחה!

המשפחתיות

ככל הנראה המכוניות הנפוצות ביותר בעולם, וזוהי הקטגוריה החשובה והרווחית ביותר של עולם מכירות הרכב. המכוניות הללו משמשות כרכבים רב תכליתיים לנסיעות שוטפות לכל יעד, נסיעות מחוץ לעיר ועוד. ניתן למצוא הרבה מאד דגמים, רכבים בעוצמות שונות, דרגות אבזור ובטיחות משתנות ומפרטים בסיסיים ומעלה. כמו כן, ניתן למצוא דגמים של מכוניות משפחתיות מסוג סדאן, האצ׳בק וסטיישן. תת קטגוריה של הרכבים המשפחתיים הם רכבי המנהלים, ואלו הם למעשה רכבים משפחתיים גדולים. כפי שרומז השם, מדובר בכלי רכב אידיאלים לשימוש משפחתי והם מצוינים גם בשביל אנשים עובדים ללא משפחות וילדים שזקוקים לשימוש קבוע ברכב.

ההיברידיות

בעשור האחרון הרכבים ההיברידיים הפכו לבשורה החמה ביותר של המהפכה הירוקה (לפחות עד הפריצה של הרכבים החשמליים שנדבר עליהם מיד). הרכבים ההיברידיים למעשה מצוידים בשתי מערכות הנעה שונות – מנוע בנזין או סולר ומנוע חשמלי, כאשר הרכב משלב באופן אוטומטי בין שתי המערכות לחיסכון אופטימלי. יש סוגים שונים של רכבים היברידיים, החל ממערכות קטנות ותומכות כאשר ההנעה החשמלית באה לידי ביטוי בעיקר בפקקים, דרך רכבים עם מערכות משמעותיות יותר ועד לרכבים היברידיים נטענים, כאשר חלוקת ההנעה היא שווה לחלוטין. היתרון של רכב היברידי הוא החיסכון המשמעותי בדלק וההפחתה בזיהום הסביבתי. החיסרון מנגד הוא העובדה כי מדובר בשתי מערכות הנעה נפרדות עם בלאי נפרד של כל אחת מהן. ניתן למצוא רכבים היברידיים מומלצים ממגוון סוגים – החל מרכבי מיני קטנים, דרך רכבים משפחתיים ועד לג׳יפים וג׳יפונים.

החשמליות

רכבים חשמליים הם הבשורה החשובה ביותר של העידן שלנו, ועל פי הערכות שונות אלו יהיו הרכבים הבלעדיים על כבישי העולם בעוד כמה עשורים. מדובר ברכבים עם מנוע חשמלי בלבד, וסוללה שיש להטעין בנקודות שונות. מי שקונה רכב חשמלי לרוב מתקין נקודת הטענה בבית, ויש גם נקודות ציבוריות ברחבי הארץ. עם הזמן מוסיפים עוד ועוד כאלו באזורים שונים בארץ. נכון להיום עלות החשמל לטעינה מלאה של הסוללות היא נמוכה באופן משמעותי בהשוואה למילוי של טנק דלק, כך שמדובר ברכבים חסכוניים ביותר. מעבר לכך יש כאן גם משמעות סביבתית חשובה עם רכבים שלא פולטים מזהמים, כמו רכבים המונעים על בנזין וסולר. גם בקטגוריה הזו ניתן למצוא סוגים שונים של רכבים: משפחתיות, רכבי מנהלים, פנאי שטח וכן הלאה.

ג’יפים

ג׳יפים הם למעשה הדרך הישראלית לומר רכבי ארבע על ארבע. כלומר – ג׳יפ הוא שם של מותג רכבי שטח, אך בפי הישראלים כל רכב שטח שהוא מכונה ג׳יפ. מדובר בכלי רכב שהמטרה שלהם היא נסיעה בתנאי שטח קשים. הם יכולים לנסוע על כבישים סלולים, אך בניגוד לרכבים אחרים הם יכולים לנסוע גם בשטח ובתנאי עבירות קשים – כולל נסיעה על בולדרים ושטחים טכניים כאלו ואחרים. המאפיין העיקרי של ג׳יפים ושל רכבי שטח הוא ההנעה הכפולה – מה שנקרא ארבע על ארבע. כלומר בניגוד לרכבים רגילים בהם יש הנעה אחורית לרוב (כלומר רק הגלגלים האחוריים מונעים), בהנעה כפולה כל הגלגלים מקבלים סיבובים מהמנוע. העובדה הזו הופכת את הרכבים הללו לעוצמתיים במיוחד ולמעשה מאפשרת את העבירות בשטח. מעבר לכך אנו מדברים על אבזור מיגון ייחודי, הגבהות לעבירות טובה יותר בשטח, אביזרים מתאימים כמו כננות וווי גרירה וכן הלאה. מתאים למי שאוהב את השטח ואת נהיגת השטח.

ג’יפונים

ג׳יפון הוא סוג של רכב שטח שנכנס גם תחת הקטגוריה של רכבי פנאי. הג׳יפונים נחשבים לבטוחים יותר בגלל גובה הגחון ומערכות נהיגה מתקדמות, אך מנגד הם עדיין מאפשרים חוויה של נהיגת שטח, ממש כמו אחיהם הג׳יפים הגדולים. נכון, לא מדובר באותה עבירות, אך למי שמחפש נהיגת שטח בסיסית יחסית לטיולים מחוץ לבית זהו בהחלט יכול להיות פתרון מצוין. נראה כי הג׳יפונים הפכו בשנים האחרונות לבחירה פופולרית ביותר בקרב משפחות. הסיבה לכך היא השילוב הזה עם רכב שהוא על גבול הרכב שטח מחד, אך מאידך כזה שהוא מאובזר ונוח ועונה על כל הצרכים התחבורתיים של משפחות. היום אפשר למצוא ג׳יפונים למכירה כמעט אצל כל מותג רכב מוביל, לרוב אפילו יותר מדגם אחד.

רכבי מיני

רכבי המיני הם רכבים המיועדים לנסיעה עירונית. מאופיינים כמובן בממדים קטנים ומצוידים במנועים קטנים וחסכוניים (כשהרכב קטן אין צורך במנוע חזק, עצמתי ובזבזני לצורך הנעה). הממדים הקטנים הם יתרון לנסיעה בעיר, עם אפשרות פשוטה לתמרון גם בסמטאות צפופות, ובנוחות יחסית במציאת חנייה גם בתנאים מאתגרים. הרכבים מתאימים לרוב מבחינה טכנית להסעה של עד חמישה נוסעים כולל הנהג, אך הם לא הכי נוחים כשהנסיעה היא בתפוסה מלאה ולכן עבור משפחות עם ארבע נפשות ומעלה זוהי לא תמיד הבחירה הטובה ביותר. אלו הם רכבים שמתאימים לזוגות ללא ילדים, רווקים וסטודנטים ובעיקר למי שמחפש יכולת התניידות טובה בעיקר בשטחים עירוניים ופחות לנסיעות בינעירוניות תכופות. בין הדגמים שניתן לרכוש בישראל יש לא מעט רכבי מיני מומלצים כמו קיה פיקנטו, טויוטה אאוריס ועוד.

סופר מיני

רכבי הסופר מיני הם סוג של רכבי ביניים שהם בין רכבי מיני למכוניות משפחתיות. הם מציעים מחד את הקומפקטיות והנוחות של רכב קטן והתמרון הנוח בעיר ובשטחים צפופים יחסית, ומאידך נוחות בנסיעה גם מחוץ לעיר בדרכים בינעירוניות. הפופולריות של רכבי הסופר מיני (שגם מכונים בפי רוב ״משפחתיות קטנות״) הולכת וגדלה עם הזמן, והיצרניות מציעות כל הזמן שיפורים חדשים ומעניינים, כולל רכבי סופר מיני המצוידים כיום במנועים עוצמתיים בנפח של 1.4 ואפילו 1.6 ליטר כמו שמקובל במרבית דגמי הרכבים המשפחתיים. הדגמים הללו אומנם קומפקטיים, אך מאופיינים בחלל יחסית גדול לנוסעים ולרוב גם במטען יחסית גדול ונוח למדי. על כן מדובר בבחירה קלאסית לזוגות ומשפחות קטנות עם ילד אחד או שניים, אבל לא נדיר לראות את הדגמים הללו גם אצל משפחות גדולות יותר, לפעמים בתור רכב שני ולפעמים בתור הרכב הבלעדי והיחיד.

לסיכום

כאשר רוצים לקנות רכב חשוב מאד להכיר את המאפיינים של סוגי הרכבים השונים ובראש ובראשונה לבחור ברכב המתאים לצרכים שלנו. אם אתם רוצים לדעת עוד על מכירת רכב, לשמוע פרטים נוספים על סוגי הרכבים שקיימים כיום ולקבל ייעוץ והכוונה לקראת רכישה, אתם מוזמנים להיכנס לבלוג ולקרוא עוד. בכל שלב אתם מוזמנים לפנות אל המומחים של סאן קאר ואנו נשמח לענות על כל שאלה ולוודא שאתם עושים את הבחירה הנכונה והמשתלמת ביותר עבורכם. ושיהיה הרבה בהצלחה!

default