035237017
התקשרו אלינו 2021*

עייפות בנהיגה

עייפות בנהיגה היא אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר שעשויים לגרום לתאונות דרכים, ובאופן אירוני למדי זהו אחד מגורמי הסיכון שמדברים עליהם פחות. תאונות קטלניות רבות המתרחשות מדי שנה, וכאלה שהסתיימו במוות, קשורות באופן ישיר לעייפות של נהגים ועל כן זוהי תופעה שיש לתת עליה את הדעת ולהתייחס אליה במלוא כובד הראש. כדי להימנע ממצבים מסוכנים ולשמור על הבטיחות שלנו ושל שאר הנהגים והולכי הרגל בדרכים, חשוב להכיר אותה לעומק, ללמוד לזהות את מצבי העייפות המסוכנים, להכיר את דרכי ההתמודדות ולהבין כיצד ניתן למזער את הסיכונים למינימום. הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

זיהוי של עייפות מסוכנת בנהיגה

השלב הראשון והחשוב ביותר להתמודדות עם עייפות בזמן נהיגה הוא זיהוי מקדים של הסימנים שלה. אלו הם הדברים שחשוב לשים לב אליהם בזמן אמת:

 • מצב העיניים ופיהוקים: אלו הסימנים הבסיסיים והחשובים ביותר. עיניים שורפות, ריבוי דמעות, מצמוצים רבים, עפעפיים כבדים ופיהוק יתר. כל הדברים הללו עם סימנים מובהקים לעייפות.
 • תחושת אי שקט: אם המחשבות נודדות לכיוונים רבים, הראש עייף והסבלנות לנהוג הולכת ופוחתת, יכול להיות שמדובר בעייפות.
 • ישיבה לא יציבה: ישיבה נכונה ברכב היא חשובה ביותר לבטיחות. תחושה שהגוף רפוי ושלא ניתן להחזיקו כראוי מעידה הרבה פעמים על עייפות.
 • טעויות בנהיגה ובניווט: מפספסים יציאות חשובות בדרך? עולים על פסי ההאטה במהירות במהלך הנסיעה? מתעלמים בשוגג מרמזורים ותמרורי אזהרה בדרך? אלו הם דברים שעשויים להצביע על עייפות משמעותית, במיוחד אם זה משהו שקורה מספר פעמים בנסיעה אחת.

חשוב מאד לשים לב לכל הסימנים האלה, ובמיוחד אם אתם חווים כמה מהם בו זמנית. כעת, בואו ננסה להבין כיצד אפשר להתמודד עם התופעה של עייפות בנהיגה.

דרכי התמודדות

 

עצירה להתרעננות

אם אתם מרגישים שהעיניים שלכם כבדות והראש מעורפל, הדבר החשוב ביותר לעשות באותו הרגע הוא לעצור למנוחה והתרעננות. חשוב לעצור בצורה בטוחה במקומות המיועדים לכך ועדיף תמיד לעצור במקומות מסודרים כמו חניונים ותחנות דלק ולא בשולי הדרך. כמו כן, לפני נסיעות ארוכות מומלץ לתכנן מראש את נקודות העצירה שלכם.

נהיגה בשעות היום

עד כמה שניתן, תכננו את שעות הנהיגה שלכם למהלך היום ולא לשעות הלילה, אז השעון הביולוגי שלכם מכוון למצב של שינה ועייפות. אם בכל זאת עליכם לנהוג בשעות הלילה, נסו לתכנן נסיעות קצרות במקומות מוארים ולא נהיגה ארוכה בכבישים מסוכנים וחשוכים.

המצב הפיזי לפני הנהיגה

לאחר פעילות פיזית או מחשבתית מאומצת, או לאחר נטילת תרופות שעשויות לגרום לעייפות, עדיף שלא לעלות על הכביש. אם אתם בכל זאת חייבים לנהוג, הקפידו על תנומה קלה לפני כן, שתו קפה או בצעו כל פעולה שתגביר את הערנות שלכם על הכביש. יש לזכור תמיד כי מצבכם הפיזי הוא חלק חשוב ומהותי של שמירה על כללי בטיחות ברכב.

סעו בצוותא

אם מתאפשר צרפו אליכם אדם נוסף לנסיעה שיוכל לשוחח אתכם ולוודא שאתם לא מגיעים למצב של עייפות קיצונית. אם זה יכול להיות אדם בעל רישיון נהיגה וניסיון על הכביש שיכול להחליף אתכם בעת הצורך, מה טוב.

צידה לדרך

חטיפים ומשקאות מסוימים יעזרו לכם לשמור על ערנות מעצם פעולות השתייה והאכילה, וסוגים מסוימים של מזון ושתייה יעזרו לכם לשמור על ערנות. מומלץ להצטייד בכוס קפה גדולה לדרך (שווה להכין מראש תרמוס), חטיפי אנרגיה, פירות יבשים ונשנושים אחרים שיעזרו לכם לשמור על ערנות.

אוורור

הימנעו מהפעלה של מיזוג על חום כאשר הרכב סגור. החימום עשוי לגרום לכם להיות מנומנמים, ויעלה את הסיכון לתאונות ותקלות במהלך הדרך. אם ממש קר אפשר להפעיל את המזגן על חום, אך מומלץ לפתוח מעט את החלון בשביל הסירקולציה של האוויר.

מודעות בנהיגה

גלו ערנות תמידית לתנאי הדרך (כבישים חשוכים, התמזגות נתיבים, כביש משובש וכיו”ב) וכן למצב הרכב (כמות הדלק, חום המנוע, נורות אזהרה שמתריעות על בעיות וכו’). כמו כן זכרו כי הסתמכות על מערכות אוטומטיות כגון בקרת שיוט או תיקון אוטומטי של סטייה מהנתיב לא יכולה לבוא על חשבון הערנות והריכוז שלכם.

חשוב לזכור!

הדבר החשוב ביותר לגבי עייפות בנהיגה הוא למעשה פשוט ביותר: אם עייפים – לא נוהגים. אם לא מדובר בעניין קריטי וחשוב המחייב אתכם לעלות על ההגה באופן מיידי, פשוט אין צורך לנהוג. כמו כן יש להקפיד ביתר שאת על הדברים הבאים:

 • סימנים לעייפות: הכירו את הסימנים השונים לעייפות ובפרט את הסממנים הספציפיים הרלוונטיים אליכם. נסו למפות בצורה מדויקת ככל שניתן את מצבכם הפיזי ולהבין אם אתם ערניים וחיוניים לחלוטין וערוכים לנהיגה ארוכה, חווים עייפות מתונה שתאפשר נהיגה קצרה עם עצירות במהלך הדרך או עייפים למדי ונמצאים במצב בו רצוי להימנע לחלוטין מנהיגה.
 • תכנון הדרך: לקראת נסיעה ארוכה? תכננו את הדרך מראש ודעו בדיוק היכן תוכלו לעצור להתרעננות ומנוחה במהלכה.
 • ביטוח: אם אתם נוהגים הרבה (במיוחד אם אתם עובדים כנהגים ומבלים שעות ארוכות על הכביש) הקפידו לרכוש פוליסת ביטוח מתאימה ומורחבת.
 • היכרות עם הרכב: חשוב להכיר את הרכב לפני הנהיגה, ובמיוחד אם נוהגים ברכב שהוא לא הרכב הרגיל שלכם כמו במקרה של רכב שכור. תאונת דרכים עם רכב שכור, או עם כל רכב אחר שאתם לא מכירים, זה מצב נפוץ פי כמה וכמה. הקפידו להכיר את הרכב שאתם נוהגים בו לעומק לפני שאתם עולים על ההגה.

איך להימנע מראש מתחושת העייפות בנהיגה

 • מנוחה מקדימה: לא נוהגים אחרי פעילות מאומצת, פיזית או מחשבתית. לפני הנהיגה מומלץ לנוח ואם אפשר לישון קודם לכן זה בכלל עדיף. נוסף על כך, כדאי להימנע מנהיגה בסערת רגשות, משום שבחלק מהמקרים זה עלול להשפיע על שיקול הדעת.
 • אוכל ושתייה: מומלץ בחום לאכול ולשתות משהו קטן לפני הנהיגה. כוס קפה, פרי וחטיף אנרגיה יעזרו להגביר את תחושת הערנות. מנגד שימו לב כי ארוחה כבדה עשויה לגרום לכם לחוש עייפים יותר.
 • הימנעות מתרופות ואלכוהול: כמובן שנהיגה תחת השפעת אלכוהול היא מסוכנת ואסורה על פי חוק. יתרה מכך, יש להימנע מנהיגה גם בשעות שלאחר התפוגגות השפעת האלכוהול. חשוב לשים לב למצבכם הפיזי אם אתם נוטלים תרופות שעשויות לגרום לכם לחוש עייפים יותר.

לסיכום

זכרו כי נהיגה בעייפות היא אחד הגורמים המרכזיים לתאונות דרכים קטלניות. האחריות של כל אחד מאיתנו בתור נהגים היא להיות מודעים למצבנו הפיזי ולתחושות שלנו בטרם נעלה על ההגה, וזה משהו שיש להתייחס אליו תמיד בכובד ראש. חשוב לזהות מראש סימנים לעייפות לפני שהיא הופכת לקיצונית ומסוכנת, להכיר את דרכי ההתמודדות האפשריות ולהימנע לחלוטין מנהיגה במצבים של עייפות קיצונית ובלתי נשלטת. סעו בזהירות וזכרו כי האחריות שלכם מצילה חיים.