035237017
התקשרו אלינו 2021*

צמיגים שחוקים

תחזוקת הרכב היא דבר חשוב ביותר וכדי שנהיה מוגנים ובטוחים עלינו לוודא תמיד שהחלקים השונים שלו תקינים לחלוטין ושלא איבדו מיעילותם, דבר שקורה באופן טבעי עם הזמן. צמיגי הרכב הם אולי החלקים החשובים ביותר לבטיחות בנסיעה, וגם אלו שנוטים להישחק הכי מהר. בואו ננסה להבין מהו צמיג שחוק, מדוע הוא כל כך מסוכן, איך אפשר לדעת שצמיג הגיע לכדי שחיקה, מתי יש צורך להחליף גלגל ואיך נוכל לשמור על צמיגי הרכב לאורך זמן.

מהו צמיג שחוק?

צמיג שחוק הוא צמיג ישן שקיים הרבה זמן ושעבר קילומטרז׳ גדול. צמיגים שחוקים הם כאלו בעלי יכולת בלימה טובה פחות ובעלי אחיזה טובה פחות בכביש. צמיגים שחוקים הם אחד הגורמים העיקריים לתאונות, ככל שמדובר בתקינות הרכב, ועל כן חייבים להבין איך לזהות צמיג שחוק ולהחליפו בזמן.

מדוע צמיג שחוק מסוכן?

צמיג שחוק משפיע לרעה על יציבות הנסיעה ומפר את האיזון בין הגלגלים ברכב. צמיגים שחוקים הם בעלי אחיזה הרבה פחות טובה בכביש ולא מאפשרים שליטה מלאה ברכב, כפי שמאפשרים צמיגים תקינים שאינם שחוקים. נוסף לכך, כאשר הצמיג שחוק אי אפשר לבלום בצורה יעילה ומרחק הבלימה מתארך מאוד. גם יכולת הפנייה נפגעת ובאופן כללי פשוט אי אפשר לשלוט ברכב באופן יעיל. צמיגים שחוקים הם צמיגים בעלי פוטנציאל פיצוץ – מצב שבו הצמיג מתפוצץ לפתע במהלך נסיעה וגורם לאיבוד שליטה מידי ברכב. זהו כמובן מצב מסוכן ביותר שיכול לגרום לתאונה קשה ואף קטלנית.

איך אפשר לדעת שהצמיג שחוק?

קודם כל חשוב לדעת את גיל הצמיגים ומתי התחילו את תפקידם. תוחלת חיים ממוצעת של צמיגים היא בין שלוש לארבע שנים ולאחר מכן מומלץ להחליף אותם, גם אם הם לא נראים על פניו שחוקים. בצמיג תקין ישנם חריצים מיוחדים שהמטרה שלהם היא לשפר את האחיזה של הגלגל בכביש. בצמיגים שחוקים אפשר יהיה לראות שהחריצים נעלמו ושלא קיימים בו הפרשי גובה (החריצים צריכים להיות בעומק של 2 מ״מ פחות או יותר). כמו כן חשוב מאוד לחפש סדקים בסוליה של הצמיג, בלאי שמעיד על צמיג יבש, כזה שעבר קילומטרז׳ רב או פשוט ישן מאוד. גם צמיג כזה הוא צמיג הדורש החלפה בהקדם האפשרי. שימו לב לבדוק את מצב הצמיגים מיד לאחר השכרת רכב ובכל מצב שהוא שבו אתם מקבלים רכב חדש שאתם לא מכירים. כמובן שאם מדובר ברכב שאתם משתמשים בו על בסיס קבוע, יש לבצע בדיקות שגרתיות ולהיות תמיד עם היד על הדופק.

מתי יש להחליף גלגל?

חשוב מאוד להחליף את הגלגל בכל מצב של שחיקה ולא להתפשר על נסיעה ברכב שהצמיגים בו שחוקים. אם אין סימני שחיקה, בכל מקרה חשוב להחליף את הגלגלים בכל שלוש או ארבע שנים, מפני שגם צמיגים שלא נראים שחוקים על פניו הם אכן שחוקים בשלב כזה. החלפת גלגל חשוב לבצע גם באופן נקודתי בכל פעם שצמיג מסוים נפגע, למשל כאשר נוצר תקר בגלגל. חשוב מאוד שלא לזנוח את הדבר הזה ולדאוג לנסוע תמיד כאשר הרכב מאובזר בצמיגים חדשים ותקינים בלבד.

טיפים לשמירה על הגלגל

לחץ אוויר תקין

לכל רכב שהוא יש לחץ אוויר מומלץ לפי הוראות היצרן. אפשר למצוא הוראות מדויקות באשר ללחץ אוויר בגלגלים לרוב בדלת של הנהג ולפעמים במיקומים אחרים. אם לא מוצאים שווה לחפש בספר הרכב שנמצא בדרך כלל בתא הכפפות, ואם גם שם לא מוצאים מידע אז אפשר למצוא מידע די בקלות באינטרנט. חשוב להקפיד למלא אוויר בכל מספר שבועות ולא רק בשלב שבו נורת האזהרה נדלקת. שמירה על לחץ אוויר תקין תעזור לשמור על הצמיג בטווח הרחוק.

התאמת הגלגל לתנאי הדרך

מעבר לכך חשוב להתאים את הצמיגים לתנאי הדרך. בתנאים מסוימים עדיף להוריד קצת לחץ אוויר ובתנאים אחרים עדיף לחץ אוויר גבוה יותר. אפשר למצוא מידע ברכב באותו המקום שבו אפשר לקבל מידע לגבי לחץ האוויר. נוכל לראות למשל מהו לחץ האוויר המומלץ אם יש נוסעים מאחורה או כמות גדולה של מטען בתא המטען. כמו כן במקרים של תנאי דרך קיצוניים – גשמים, מדרכה לוהטת, שלג וכן הלאה – חשוב לגשת למוסך ולטפל בצמיגים באופן מיוחד.

שאלות תשובות

האם יש תוקף לצמיגים?

תוחלת החיים הממוצעת של צמיגים היא בין שלוש לארבע שנים ולאחר מכן מומלץ להחליפם.

איך יודעים בן כמה הצמיג?

על גבי צמיגים אפשר למצוא מספר המורכב מארבע ספרות. שתי הספרות מימין מייצגות את שנת הייצור של הצמיג ושתי הספרות משמאל הן השבוע בשנה שבו יוצר הצמיג.

האם כדאי להחליף רק צמיג אחד?

אם מחליפים צמיג אחד, נוצר מצב של חוסר איזון בין כלל הצמיגים ברכב. אם אפשר, מומלץ להחליף את כל הצמיגים יחד.

לסיכום

צמיגים שחוקים הם לא סתם בעיה פשוטה ברכב, אלא מצב קריטי ומסכן חיים. חשוב מאוד לבדוק את הצמיגים בכל מצב, בעת מכירת רכב, קנייה, השכרה וסתם כך מפעם לפעם בשגרה. אם הצמיגים שלכם שחוקים – החליפו אותם מיד ושמרו על החיים שלכם ושל היקרים לכם. נסיעה בטוחה.