036557418
התקשרו אלינו 2021*

הוצאה מוכרת בהשכרת רכב וליסינג

חברות רבות וגם בעלי עסקים נוהגים להיעזר בשירותי השכרת רכב וליסינג באופן קבוע או זמני. שירותים אלה מספקים להם ולעובדיהם את הרכבים שהם זקוקים להם כדי להגיע מנקודה אחת לשנייה, כחלק בלתי נפרד מהעבודה. אחת הסיבות מדוע הפכו השירותים האלה לפופולאריים ומפותחים כל כך בארץ בשנים האחרונות, היא העובדה שהתשלום עבורם נחשב כהוצאה מוכרת, מה שהופך את השירות אטרקטיבי וכדאי לרבים.

על פי תקנות מס ההכנסה שירותי הליסינג התפעולי וגם הליסינג הפרטי, נחשבים כהוצאה מוכרת במידה ומתקיימים מספר תנאים:

  • מועד התשלום נקבע והוגדר מראש.
  • הסכום שאותו משלמים על השירות הוא קבוע.
  • פרק הזמן בין תשלום אחד לשני איננו עולה על 3 חודשים.
  • משך השכירות או הליסינג מסתיים לא יאוחר מ – 3 חודשים לאחר שהועבר התשלום האחרון על השירות עצמו.

בכל הקשור לניכוי המע”מ, המע”מ מקוזז במקרים של ליסינג אך ורק כשמדובר ברכב מסחרי, כלומר, רכב המשמש לצרכי העסק ולא לצרכים פרטיים (אפשרות זו איננה רלוונטית לרכבים פרטיים וגם לרכבי פנאי ושטח) גם השכרת רכבי יוקרה נכללת בקטגוריה של קיזוז במע”מ.

את המע”מ ניתן לנכות מההוצאות השוטפות על הרכב, כמו התיקונים עליו, הטיפולים הנדרשים וגם הדלק, הן במקרים שהרכב משמש לצרכים עסקיים והן כשהוא משמש גם לצרכים פרטיים (הדבר ייעשה באופן יחסי, תוך התייחסות למידת השימוש).

ליסינג תפעולי וליסינג מימוני – הניכויים בהם

דיני המס מחלקים את שירותי הליסינג לשני סוגים, בכל הקשור להטבות ולניכוי מס: ליסינג תפעולי וליסינג מימוני. הליסינג התפעולי, שרלוונטי יותר לבעלי עסקים ולחברות בסדרי גודל שונים, הוא שירות שבו הרכב נותר בבעלות אותה חברת ליסינג והעסק שמקבל אותו לידיו משלם עליו דמי שכירות חודשיים. במקרה כזה התשלומים על הרכב באותה תקופה נחשבים כהוצאה מוכרת לכל דבר. במידה ומבצעים עסקת ליסינג מימוני, הדבר ייחשב כהוצאה מוכרת רק אם הרכב משמש למטרות עסקיות.

חשוב לדעת

במידה ומדובר בהשכרת רכב לעובד שהוא רכב פרטי, אפשר להכיר בו ב – 100 אחוז בכל הקשור להוצאות המופנות למס הכנסה על ידי הצמדתו של הרכב אל העובד, המשלם עליו ממשכורתו בהתאם לשימוש שלו בו. הדבר ייחשב כהטבה עבור העובד ויכול להחליף, במקרים מסוימים, את העלאת שכרו. הדבר רלוונטי במיוחד במצבים בהם הרכבים משמשים ככלי עבודה במהלך היום עבור העובדים עצמם, שבסוף היום מגיעים איתו לביתם וגם כך כמעט ולא עושים שימוש בו. בכל מקרה, ולפני שמקבלים את ההחלטה ובוחרים את ההליך עצמו או את העסקה, כדאי להתייעץ עם רואה חשבון מנוסה ובמקביל לבחון מול חברת השכרת הרכב והליסינג מהן האפשרויות המוצעות כיום לבעלי עסקים.