036557418
התקשרו אלינו 2021*

טיפים לנהיגה בטוחה ברכב מסחרי

השכרת רכב מסחרי היא דבר נפוץ מאוד, כנראה נפוץ יותר ממה שתיארתם לעצמכם. לכאורה, יכולנו להניח שמי שזקוק לרכב מסחרי כבר ירכוש לעצמו רכב כזה ואילו שוק השכירות של רכבים כאלו יהיה קטן. אבל האמת היא שיש לא מעט מקרים בהם תצטרכו לשכור רכב מסחרי, בואו נעבור על כמה מהם:

  • העברת דירה בשיטת ‘עשה זאת בעצמך’ – רבים, בעיקר חבר’ה צעירים, בוחרים לארגן את מעבר הדירה שלהם בעצמם. לשם כך הם מזמינים סבלים או אפילו חברים או מכרים שיעזרו להם עם סחיבת הציוד. כל הדבר הזה מתאפשר בזכות האפשרות של השכרת רכב מסחרי עמו מתבצע המעבר.
  • ביקורים של קבוצות – במקרה בו אתם מארחים קבוצת תיירים, יתכן שרכב הסעות מסחרי יהיה פתרון טוב לארגון של טיול. ברכב כזה כולם יוכלו להתנייד בצוותא כאשר נדרש להם רק נהג אחד ויחיד.
  • העברת ציוד כבד – עסקים רבים בוחרים לשכור רכב מסחרי ולעיתים אף מעדיפים השכרת רכב עם וו גרירה. זה נדרש כאשר צריך לשנע ציוד מסניף לסניף או למשל להקים תערוכה או אירוע חד פעמי.
  • לקוחות נוספים של השכרת רכבים מסחריים יהיו נכים ומוגבלי תנועה בעת ביקור בארץ. לאותם אנשים יהיו בדרך כלל אמצעי התניידות גדולים כגון כיסא גלגלים ממונע אותו ניתן לשנע ברכב מסחרי מותאם. גם הכניסה והיציאה אל ומרכב כזה נוחה יותר לבעלי מוגבלויות שונים.

עכשיו, לאחר שסקרנו את הצורך ברכבים מסחריים להשכרה, בואו נראה כיצד להתנייד בהם בצורה מתאימה ובטוחה.

דגשים בטיחותיים להשכרת רכבים מסחריים

רבים ממי ששוכרים רכבים מסחריים, עושים זאת כאשר יש להם רק ניסיון מועט או אפילו חוסר ניסיון בכלל בנהיגה והתנהלות עם רכבים כאלו. רכבים מסחריים מציבים שלל אתגרים בפני מי שרגיל לנהוג ברכב פרטי ומכאן נובעת העצה העיקרית שנוכל לתת, עוד לפני שנגיע לדברים הפרטניים: שימו לב, היו זהירים והקדישו זמן ותשומת לב לנהיגה ברכב המסחרי. אל תתייחסו לדבר בקלות ראש והדבר הראשון הוא כמובן לקרוא הלאה במאמר זה את הנקודות הספציפיות:

לפני הנהיגה – לימדו את הרכב, הכינו אותו ואת המסלול

ישנם סוגים רבים של רכבים מסחריים, החל מטנדרים סגורים או פתוחים ועד וואנים ומיניבוסים שונים. נסו לאתר מקורות מידע אמינים כגון מאמרים או סרטונים שעוסקים בדגם עליו אתם עתידים לנהוג. בררו בחברת ההשכרה ושאלו האם יש דגשים מיוחדים לרכב השכור. זה בהחלט יעזור אם תגיעו מוכנים, כאשר ערכתם כבר היכרות ראשונה עם הרכב, עם המתגים והמכוונים השונים ושאתם מודעים היטב ליכולות ולמגבלות שלו. חלק מהלימוד וההכנה יכלול למשל מעבר על נתונים כמו משקל הרכב והמשקל המקסימלי להעמסה כמו גם נתונים לגבי רוחב וגובה. תכננו את מהלך הנהיגה. אם אתם נדרשים להעמסה של תכולה מסוימת, בדקו שהיא מתאימה. כמו כן, בדקו שהרכב מתאים למספר הנוסעים הרלוונטי, בעיקר אם יש לאלו צרכים או מטען מיוחד.

שימו לב שאתם נושאים רישיון שמתאים לנהיגה ברכב. ישנם רכבים מסחריים שכבר דורשים רמת רישיון של רכב כבד יותר מפרטי.

נוסף לכך, כאשר אתם מקבלים את הרכב מחברת ההשכרה, בדקו שהצמיגים מנופחים כראוי ובררו לגבי המצאות המסמכים כולל רישיון וביטוח.

רכב מסחרי מתנהג שונה

התנהגות הכביש של רכב מסחרי היא שונה מזו אליה אתם רגילים מהרכב הפרטי שלכם. בכל פרמטר אותו תבחנו, לרכבים מסחריים יש נחיתות דינאמית בהשוואה לרכבים פרטיים:

  • רכבים מסחריים יאיצו לאט יותר. זה יקשה עליהם למשל בהשתלבות בתנועה או בעקיפות.
  • רכבים מסחריים ידרשו יותר מרחק בלימה לאותה מהירות. זה יצריך מכם שמירה על מרחק בטיחות ניכר, תכנון של הנהיגה קדימה ושמירה על מהירות נמוכה יחסית.
  • עוד בנושא הבלמים, רכבים מסחריים, בעיקר כאשר הם עמוסים, יהיו מועדים לפתח חום בבלמים בעת שימוש ממושך. הכירו את הנושא והשתמשו בבלימת מנוע כאמצעי לשמירה על מהירות בירידות.
  • זוויות הגלגול של רכבים מסחריים הינן חדות יותר. במילים פשוטות זה אומר שלרכב תהיה נטייה ‘להתגלגל’ לכיוון הפניה. שמרו על מהירות מתאימה בפניות. זכרו שמהירויות הפניה כאן שונות מאוד ממה שניתן לבצע עם רכב פרטי מודרני.
  • בעליות יתכן שהמשקל הרב יכתיב קצב תנועה איטי במיוחד. התחשבו בכך בתכנון המסלול ובזמן הנהיגה.

גודל ומעברים צרים

זכרו שרכב מסחרי חורג לעיתים בגובה או ברוחב וזה מהווה בעיה במקומות שונים. מקומות שמועדים לכך יהיו למשל חניונים תת קרקעיים, מעברים מתחת לגשרים, כניסה דרך מחסומים או התנהלות בסמטאות צרות. אם אינכם רגילים לכך, שימו לב ורעננו את הידע שלכם לגבי תמרורי האזהרה השונים שעוסקים במגבלות גובה ומשקל.

משקל וחלוקת משקל

אחד היתרונות של רכב מסחרי הוא כאמור יכולת נשיאת משקל רב. חשוב להבין שיכולת זו יכולה להיות גם מקור לכשל בטיחותי. אם ברכב הפרטי שלנו אנחנו לא מתחשבים באופן ההעמסה, ברכב מסחרי צריך כבר לתת על כך את הדעת. בעיקרון, צריך לרכז את המשקל כמה שיותר נמוך וכמה שיותר במרכז בין הסרנים. כל חריגה מכך תשפיע על ההתנהגות של הרכב. אם אתם נאלצים להוביל משקל רב ובחלוקה לא אופטימלית, כגון משקל רב מאחור או בגובה, יש לוודא עם חברת ההשכרה שזה לא חורג ממעטפת הביצועים של הרכב ולנהוג בזהירות כפולה ומכופלת.

סכנה נוספת בעת ההעמסה תהיה מחפצים שאינם מעוגנים באופן נאות. וודאו שיש לכם אמצעי עגינה תקניים כגון רצועות או חבלי עגינה. השתמשו בווים ולולאות המיועדים לכך בפנים הרכב. וודאו שאתם לא חורגים מהמשקל המקסימלי לכל נקודת עיגון כזאת. הדרך הטובה ביותר לעיגון היא חלוקה בין נקודות עיגון רבות ככל שניתן. שימו לב לקיום מחיצה בין אזור המטען והנוסעים והשתמשו בה במידת האפשר. היא נועדה בכדי להגן על נוסעי הרכב מפני פגיעת חפצים בזמן בלימת חירום.

ברכבים מסחריים פתוחים, זכרו שאתם אחראיים לכל חפץ שנופל מהרכב ומסכן את יתר משתמשי הדרך.

חניה

מעבר למגבלות הרגילות של מציאת חניה לרכב מסחרי, אתם תצטרכו גם להתמודד עם הסיכון הבטיחותי הנוסף. רכבים אלו הינם גדולים ומצריכים ניסיון בעת חניה. בררו והעדיפו רכבים שמצוידים במצלמה או מספר מצלמות עזר שיעזרו לכם בשעת חניה. אל תהססו לבקש עזרה מאדם נוסף שיכוון אתכם בעיקר בזמן נסיעה לאחור. הזהרו שבעתיים במקומות הומי אדם ומקומות בהם יכולים להיות ילדים קטנים. בצעו את הנסיעה לאחור באיטיות רבה בכדי שיהיה לכם זמן להגיב.

סיכום

רכבים מסחריים מיועדים בדרך כלל לנהיגה על ידי נהגים מקצועיים קבועים. במקרה של השכרת רכב כזה אנחנו נדרשים למשנה זהירות והיערכות מקדימה שלנו כנהגים וגם כמי שאחראיים על העמסת הרכב והובלת הנוסעים בו. לבסוף, נמליץ לכם לשכור רכב מסחרי רק מחברת השכרה אמינה ומוכרת. ההשפעה של תחזוקה שוטפת על הבטיחות ברכבים אלו היא רבה, החל מצמיגים נאותים וכלה בתקינות המערכות השונות. זהו למעשה משתנה שלא תוכלו להשפיע עליו ישירות אלא רק על ידי הסתמכות על חברת ההשכרה.

נסיעה בטוחה!