התקשרו אלינו 2021*

טיפים לנהיגה בטוחה

בדרך כלל לקראת עונת החורף, נהגים רבים מגבירים את הערנות שלהם, מגיעים למכוני הרכב לביצוע בדיקות תקופתיות ומורידים את הרגל מדוושת הגז. מובן שלאורך כל השנה חשוב לנהוג בזהירות ולשמור על ערנות גבוהה.

במאמר שלפניכם נספק מספר טיפים חשובים, שישמרו עליכם ערניים ובטוחים.

נוהגים אך ורק בביגוד מתאים

חשוב להתאים את הביגוד לטמפרטורה השוררת ברכב ולהפך. כך לדוגמה אם המזגן פועל בשיא העוצמה, ישנה סכנה ל”הקפאת” הידיים והרגליים. מדובר בסכנה, שכן הירדמות הידיים והרגליים עלולה להוביל להארכת זמני התגובה ולהגביר את הסיכוי לתאונות. כמו כן חשוב להימנע מנהיגה בבגדים רטובים (לאחר הרחצה בים או בבריכה) ולדאוג להחליף בגדים לבגדים יבשים לפני הכניסה לרכב. נהיגה בבגדים רטובים פוגעת בנוחות ומפחיתה את הריכוז. בנוסף, יש להצטייד במשקפי שמש איכותיים שכן תאונות דרכים רבות הן תוצאה של סנוור. עוד נציין בהקשר זה כי חל איסור מוחלט לנהוג ברגליים יחפות, שכן הרגל היחפה עשויה להחליק על הדוושה וכן מומלץ שלא לנהוג עם כפכפים, שיכולים להישמט מהרגליים ולהיתקע בדוושות.

שתייה מרובה

במהלך הקיץ הסיכוי להתייבשות גבוה מאוד. תסמיני ההתייבשות, לרבות התסמינים המוקדמים ביותר, מגדילים במידה רבה את הסיכוי למעורבות בתאונות דרכים כשבין היתר מדובר בסחרחורת, קלות ראש וכאבי ראש. אי לכך, יש לדאוג לשתייה מרובה, גם אם לא חשים צמא(אחד התסמינים הראשונים להתייבשות הוא שתן לא צלול, שצבעו נוטה לצהוב). קחו בחשבון כי הסיכוי להתייבשות גבוה במיוחד בזמן נסיעות ארוכות ברכב ממוזג.

תכנון חכם של הנסיעה

במהלך הקיץ יש חשיבות עליונה לתכנון חכם של המסלול לפני היציאה לדרך, כשבמיוחד חשוב לשים לב לעצירות התרעננות. תכננו מראש את המקומות שתוכלו לנוח בהם והימנעו מנהיגה במשך יותר מדי שעות ברציפות. כמו כן מומלץ שלא לנהוג במהלך הלילה, בזמן שהעייפות בשיאה. בכל מקרה שבו אתם חשים עייפות ומתחילים לפהק במהלך הנסיעה, עצרו להתרעננות במקום בטוח ומוסדר, שתו משקה קר ומרענן או כוס קפה, חלצו עצמות והמשיכו בנסיעה רק כשתחושו רעננים יותר. זכרו: עצירה להתרעננות יכולה להציל חיים. נסו גם כן להימנע מנהיגה בשעות החמות ואם מדובר בנסיעות ארוכות, הקפידו לרכז את הנהיגה בעיקר בערב או בשעות הבוקר המוקדמות.

קירור ואוורור הרכב

בעונה החמה יש להקפיד על חנייה באזורים מוצלים, כדי למנוע מהאוויר ברכב להתחמם יתר על המידה. כמו כן החום השורר בחלל הרכב בתחילת הנסיעה, פוגע בצורה משמעותית ביכולת הריכוז של הנהג. אי לכך, בתחילת הנסיעה יש לפתוח את החלונות של הרכב, במטרה לאפשר לאוויר החם לצאת החוצה. במהלך נסיעות ארוכות, מומלץ ביותר לפתוח אחת לעשרים דקות עד חצי שעה את החלונות של הרכב כדי להחליף את האוויר הממוחזר המגיע מפתחי האוורור של המזגן באוויר צח, לשמור על הרעננות ולהפר מעט את הניתוק מהסביבה החיצונית.

באופן כללי מומלץ שלא לסגור את החלון ברכב עד הסוף ותחת זאת להשאיר פתח צר לאוורור. בזמן שהחלונות סגורים לגמרי והמזגן פועל, הנהג נמצא למעשה בבידוד ולפיכך מומלץ שלא להאזין למוזיקה בעוצמה גבוהה מדי ולא לסגור את החלון של הנהג עד הסוף.